Vše, co jste kdy chtěli vytvořit v Excelu a báli jste se na to pomyslet...

napište nám

sevrom@email.cz

STRUČNÝ POPIS PROGRAMU
Program Microsoft Excel je nejrozšířenější a zároveň nejpoužívanější tabulkový procesor ve své třídě. Umožňuje nejen provádění výpočtů ale i rozborů dat.  U uživatelů se většinou vyskytuje jako součást komplexního balíku kancelářských programů Microsoft Office (ve verzích 2021, 2019, 2016, 2013, 2010 /v.14/, 2007 /v.12/, 2003 /v.11/, 2002 /v.10/, 2000 /v.9/, 97 /v. 8/, 95 /v.7/). Grafické rozdíly mezi jednotlivými verzemi Excelu naleznete zde.

Své největší uplatnění nachází v ekonomice, managamentu a statistice. Uplatnění nachází ovšem i u běžných „domácích“ uživatelů např. při osobním finančním plánování, tvorbě a evidenci domácí diskotéky, filmotéky či obdobných seznamů. Jeho možnosti jsou v podstatě neomezené pomineme-li technické parametry počítače, na kterém je využíván (místo na disku, operační paměť).

Záběr jeho využití je opravdu velice široký. Hlavní činnosti, ke kterým je nejčastěji využíván:

  • tvorba tabulek a grafů;
  • tvorba uživatelských aplikací;
  • analýza dat;
  • automatické výpočty;
  • tvorba seznamů (databází);
  • filtrace dat;
  • tvorba kontingenčních tabulek a grafů;
  • simulace variantních řešení;
  • automatizace těchto činností atd.

KOMPATIBILITA
V programu lze úspěšně využívat dat pořízených v jiném programu (např. Microsoft Acces, dBase, M Fox Pro, ORACLE, databáze ve formátu textového souboru aj.).V síťovém prostředí je možnost sdílet soubor více uživatelům. Program aktivně spolupracuje s ostatními aplikacemi balíku Microsoft Office (Word, PowerPoint, Access, Outlook). V programu lze úspěšně tvořit dokumenty určené k prezentaci na Internetu ve formě kontingenčních tabulek a grafů.

OVLÁDÁNÍ
Vedle pohodlného a intuitivního ovládání tohoto programu lze využít ke většině činností a funkcí jejich plnou automatizaci prostřednictvím programovacího jazyka Visual Basic for Applications. Nahraná makra racionalizují a urychlují každodenní (ve většině příp. nepopulární) činnosti a právě vedle využití kontingenčních tabulek a grafů tvoří makra další z vrcholů programu, jejichž využitím sestává z Microsoft  Excel velice silný softwarový prostředek.

MINIMÁLNÍ TECHNICKÉ NÁROKY NA INSTALACI MS ® OFFICE 2021 (Professional):08
Procesor: 1,1 GHz nebo rychlejší, dvoujádrový; Operační paměť: 4 GB; Volné místo : 4 GB na disku, kde je nainstalován operační systém (využití místa na disku závisí na konfiguraci; vlastní možnosti instalace mohou vyžadovat více či méně volného místa na disku); Operační systém: Windows 10, Windows 11, Windows 10 LTSC 2019, Windows Server 2019 nebo Windows Server 2022; Prohlížeč: aktuální verze prohlížeče Microsoft Edge, Internet Explorer, Chrome nebo Firefox; Rozlišení displeje: 1280 × 768 (pro 4K a vyšší je vyžadován 64bitový Office).

Na základě vlastních zkušeností s tímto programem, můžeme konstatovat, že při plnohodnotném využití všech jeho schopností a funkcí nalézá své uplatnění ve všech odvětvích hospodářského života. Záleží pouze na úrovni jeho znalosti a míře praktických zkušeností. Lze ušetřit nemálo finančních prostředků za nákup uživatelských programů pouhým jeho plným využitím ať už vlastními silami či využitím služeb specialisty.


„Excel je jedničkou na trhu tabulkových procesorů už pěkně dlouho. Není to dáno jen mimořádným marketingovým úsilím Microsoftu, ale také tím, že jde opravdu o nejlepší tabulkový procesor. Jednou z oblastí, v nichž je vyjímečnost Excelu zcela zjevná, jsou vzorce. Excel Vám umožní provádět ve vzorcích kouzla, která v jiných tabulkových procesorech nejsou možná. Celkem ochotně se vsadím, že jen asi pět procent uživatelů Excelu doopravdy ví, jak z něho dostat maximum.“

John Walkenbach
„Mr. Spreadsheet“, nejuznávanější autor knih a nástrojů pro Excel


DALŠÍ INFORMACE NA NÁSLEDUJÍCÍCH STRÁNKÁCH:
Postup při výrobě aplikace v Excelu
Proč zvolit Excel pro výrobu uživatelské aplikace?
Začínáte s Excelem?
Oblasti využití